حذف داده های تکراری در اکسل

حتما تا به حال با این مشکل رایج در پایگاه‌های داده که چندین مورد داده تکراری در آن ظاهر می‌شوند، روبرو شده‌اید. در دیتابیس‌های کوچک، یافتن و حذف داده‌های تکراری، بسیار آسان است، اما با افزایش حجم داده‌ها، پیدا کردن و حذف داده‌های تکراری، بسیار زمان‌بر یا در برخی از موارد، اصلا امکان‌پذیر نیست. حتی اگر یک دیتابیس، فقط شامل چند داده یکسان باشد، این چند داده می‌توانند مشکلات مختلفی ایجاد کنند. به همین دلیل در ادامه این مقاله قصد داریم به بررسی اهمیت حذف داده های تکراری در اکسل و روش انجام آن بپردازیم.

حذف داده های تکراری در اکسل
حذف داده های تکراری در اکسل

داده‌های تکراری موجود در پایگاه داده‌، چه مشکلاتی ایجاد می‌کنند؟


تکراری بودن داده‌ها، ممکن است در برخی از پایگاه‌های داده مشکل جدی ایجاد نکند. اما درباره دیتابیس‌های مهم شرکت‌ها و سازمان‌ها، این داده‌های تکراری ممکن است سبب افزایش هزینه‌ها، انجام چندباره کارها و کاهش میزان صحت داده‌ها شوند.برای مثال، ارسال چند نسخه از یک سند به یک نفر، یا محاسبه اعداد یکسان بیش از یک بار در یک گزارش، در روند کاری مشکل ایجاد می‌کند.

به طور کلی، داده‌های تکراری در پایگاه داده‌ها می‌توانند مشکلات زیر را ایجاد کنند:

افزایش حجم داده‌ها

داده‌های تکراری باعث افزایش حجم فضای ذخیره‌سازی پایگاه داده می‌شوند. این موضوع می‌تواند باعث افزایش هزینه‌های ذخیره‌سازی و نیاز به منابع بیشتر شود. برای مثال، اگر به ازای هر 10 داده یکتا، 2 داده تکراری وجود داشته باشد، حجم پایگاه داده مورد نظر 20 درصد افزایش پیدا می‌کند.

کاهش کارایی

داده‌های تکراری در پایگاه‌های داده، باعث کاهش سرعت عملیات جستجو، یافتن و استعلام در پایگاه داده می‌شوند. این مشکل، می‌تواند زمان بارگذاری و ذخیره‌سازی داده‌ها را طولانی‌تر کند و کارایی سیستم را کاهش دهد.

داده‌های تکراری موجود در پایگاه داده‌
داده‌های تکراری موجود در پایگاه داده‌

کاهش دقت و قابلیت اطمینان

وجود داده تکراری باعث ایجاد اشتباه در تحلیل داده‌ها و در نهایت، ایجاد گزارشات نادرست می‌شوند. به این ترتیب، وجود داده‌های تکراری در پایگاه داده، دقت و قابلیت اطمینان داده‌ها را کاهش می‌دهد. در این صورت، اعتماد مشتریان و مدیران به گزارشات و آمارها، کم می‌شود.

دشواری به‌روز‌رسانی و تغییر

داده‌های تکراری می‌تواند عملیات به‌روزرسانی و تغییر در پایگاه داده را دشوارتر کنند. این مشکل، سبب ایجاد مشکلاتی در مدیریت داده‌ها و انجام عملیات به‌روزرسانی‌های لازم در پایگاه داده می‌شود.

مشکلات امنیتی

وجود داده‌های تکراری می‌تواند باعث افزایش مشکلات امنیتی در پایگاه داده شود. ممکن است اطلاعات حساس در داده‌های تکراری موجود باشد که این مسئله، افزایش خطرات امنیتی را به همراه دارد.

بنابراین، قبل از استفاده از یک پایگاه داده، منطقی است که داده‌های تکراری را در آن بررسی کنید تا اطمینان حاصل کنید که در روند کاری و تجربه مشتریان، مشکلی ایجاد نمی‌شود.

مشکلات امنیتی با داده های تکراری
مشکلات امنیتی با داده های تکراری

اهمیت حذف داده های تکراری در اکسل چیست؟


با توجه به مشکلاتی که ممکن است داده‌های تکراری ایجاد کنند، حذف آن‌ها در بسیاری از موارد ضروری است. داده‌های تکراری در اکسل معمولا در موارد زیر حذف می‌شوند:

تحلیل داده‌ها

در صورتی که قصد تحلیل داده‌ها و استخراج الگوها و اطلاعات مهم را دارید، حذف داده‌های تکراری کمک می‌کند تا داده‌ها به صورت دقیقتر و قابل فهم‌تری تحلیل شوند. به این ترتیب، دقت و صحت گزارشات افزایش پیدا می‌کنند.

ادغام داده‌ها

در صورتی که قصد ادغام داده‌ها از چندین منبع مختلف را داشته باشید، حذف داده های تکراری در اکسل می‌تواند کمک کند تا از تکرار داده‌ها جلوگیری شود. زیرا در این حالت، ممکن است یک داده یکسان، در چند پایگاه داده مختلف وجود داشته باشد و به این ترتیب، در پایگاه داده نهایی نیز چندبار تکرار شود.

حذف داده‌های کم‌اهمیت

در بعضی از موارد، گزارشاتی تهیه می‌شوند که وجود داده‌های تکراری در آن‌ها اهمیتی ندارند. در این حالت، حذف داده های تکراری در اکسل علاوه بر کاهش حجم فایل‌ها، سبب تسریع فرآیند تحلیل داده‌ها و تهیه گزارشات می‌شود.

تسریع عملیات

حذف داده های تکراری در اکسل، می‌تواند زمان بارگذاری و ذخیره‌سازی و تجزیه و تحلیل پایگاه‌های داده را کاهش دهد و همچنین، عملیات مرتبط با داده‌ها را سریع‌تر و بهینه‌تر کند.

معتبرسازی داده‌ها

در بسیاری از کسب‌وکارها، از پایگاه‌های داده برای ایجاد شبیه‌سازی‌ها و مدل‌های مربوط به کسب و کار مانند مدل‌های مالی استفاده می‌شود. یکی از سوالاتی که ممکن است در این زمینه ایجاد شود، این است که چگونه یک مدل مالی می سازیم؟ برای ساخت مدل مالی، نیاز به اطلاعات دقیق و معتبر وجود دارد. در برخی از مواقع، برای دستیابی به اطلاعات صحیح، از روش‌هایی مانند حذف داده‌های تکراری استفاده می‌کنیم تا صحت و اعتبار داده‌ها را افزایش دهیم.

روش‌های حذف داده های تکراری در اکسل


روش‌های مختلفی برای مشخص کردن و همچنین حذف داده های تکراری در اکسل وجود دارند. در ادامه چند روش رایج برای انجام این کار را بررسی می‌کنیم.

استفاده از گزینه Remove Duplicates

در این حالت، از گزینه اختصاصی اکسل برای حذف داده‌های تکراری استفاده می‌کنیم. برای استفاده از این روش، ابتدا ستون یا سطر مورد نظر را انتخاب می‌کنیم. سپس به سربرگ Data رفته و از بخش Data tools روی گزینه Remove Duplicates کلیک می‌کنیم. در مرحله بعد، از بین ستون‌ها یا سطر‌های نمایش داده، ستون یا سطری که می‌خواهیم داده‌های تکراری آن حذف شوند را انتخاب می‌کنیم. پس از زدن گزینه OK، داده‌های تکراری موجود در سطر یا ستون موردنظر، حذف می‌شوند.

در تصویر زیر، نمونه‌ای از داده‌ها را در ستون A داریم که حاوی داده تکراری “123” هستند. پس از اعمال روش مورد نظر، داده‌های “123” تکراری حذف می‌شوند و نتیجه را در ستون B مشاهده می‌کنیم. از چهار داده “123” تکراری، تنها یک مورد باقی مانده است.

استفاده از گزینه Remove Duplicates
استفاده از گزینه Remove Duplicates

استفاده از روش Highlight Duplicates

این روش، برای مشخص کردن داده‌های تکراری استفاده می‌شود. با کمک این روش، می‌توانید داده‌های تکراری را شناسایی کنید و آن‌ها را به صورت دستی یا با روش‌های دیگر، حذف کنید. برای این کار، ستون موردنظر را انتخاب کرده و از سربرگ Home و بخش styles، گزینه Conditional Formatting را انتخاب می‌کنیم. سپس از بخش Conditional Formatting، گزینه Duplicate Values را انتخاب می‌کنیم تا داده‌های تکراری مشخص شوند.

در تصویر زیر، این روش را روی داده‌های قبلی که مقدار “123” تکراری در آن‌ها وجود دارد، انجام می‌دهیم. همانطور که مشخص است، داده‌های تکراری با رنگ قرمز مشخص می‌شوند.

استفاده از روش Highlight Duplicates
استفاده از روش Highlight Duplicates

استفاده از تابع UNIQUE در اکسل

یکی دیگر از روش‌های حذف داده های تکراری در اکسل، استفاده از تابع UNIQUE است که مقادیر منحصر به فرد را نمایش می‌دهد. روش استفاده از این تابع به صورت زیر است:

UNIQUE (A2:A20) =

برای استفاده از این تابع، ابتدا یکی از فیلدهای خالی را انتخاب می‌کنیم و در بخش فرمول، فرمول بالا را وارد می‌کنیم. توجه داشته باشید که به جای بخش A2:A20 باید محدوده داده‌های موردنظر خود را وارد کنید. پس از تایید، داده‌های یکتا و غیرتکراری، در فیلد انتخاب‌شده به نمایش در می‌آیند.

برای مثال، این روش را روی همان داده‌های مورد نظر پیاده‌سازی می‌کنیم. مشاهده می‌شود که داده‌های تکراری “123” در این روش نیز حذف می‌شوند و تنها داده‌های غیرتکراری باقی می‌مانند.

استفاده از تابع UNIQUE در اکسل
استفاده از تابع UNIQUE در اکسل

روش‌های دیگری نیز برای این کار وجود دارد. برای مثال، می‌توان از روش جستجوی چندشرطی در اکسل استفاده کرد تا داده‌هایی که شرایط خاصی دارند را مشخص و سپس از بین آن‌ها، داده‌های تکراری را حذف نمود.

شرکت آبان سیستم پارس، در زمینه ارائه انواع نرم افزارهای مدیریتی فعالیت می‌کند و نرم افزار داشبورد مدیریت، نرم افزار هوش تجاری و نرم افزار ارزیابی عملکرد سازمان را به عنوان محصولاتی کاربردی، به شرکت‌ها و سازمان‌ها ارائه می‌دهد. با استفاده از این نرم افزارها، می‌توان عملکرد کسب و کار را به میزان قابل توجهی بهبود بخشید و رضایت مدیران، کارکنان و مشتریان را افزایش داد.

سوالات متداول


 داده‌های تکراری در دیتابیس‌های مهم شرکت‌ها و سازمان‌ها، چه مشکلاتی ایجاد می‌کنند؟

 • افزایش حجم داده‌ها: داده‌های تکراری باعث افزایش حجم فضای ذخیره‌سازی پایگاه داده و در نتیجه افزایش هزینه‌‌ها می‌شوند.
 • کاهش کارایی: داده‌های تکراری در پایگاه‌های داده، باعث کاهش سرعت عملیات جستجو، یافتن و استعلام در پایگاه داده، طولانی شدن زمان بارگذاری و ذخیره‌سازی داده‌ها و کاهش کارایی سیستم می‌شوند.
 • کاهش دقت و قابلیت اطمینان: وجود داده تکراری باعث ایجاد اشتباه در تحلیل داده‌ها و در نهایت، ایجاد گزارشات نادرست می‌شوند.
 • دشواری به‌روز‌رسانی و تغییر: داده‌های تکراری می‌تواند عملیات به‌روزرسانی و تغییر در پایگاه داده را دشوارتر کنند.
 • مشکلات امنیتی: وجود داده‌های تکراری می‌تواند باعث افزایش مشکلات امنیتی در پایگاه داده شود.

معمولا در چه مواردی داده‌های تکراری در اکسل حذف می‌شوند؟

 • تحلیل داده‌ها
 • ادغام داده‌ها
 • حذف داده‌های کم‌اهمیت
 • تسریع عملیات
 • معتبرسازی داده‌ها

با چه روش‌هایی می‌توان داده‌های تکراری در اکسل را حذف کرد؟

 • استفاده از گزینه Remove Duplicates
 • به کار بردن روش Highlight Duplicates
 • استفاده از تابع UNIQUE در اکسل

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا