امنیت داشبورد مدیریت و حفاظت از اطلاعات

با سلام خدمت شما همراهان عزیز و گرانقدر. زهرا ایزدی هستم که در تیم سها، از بخش تولید محتوای وب سایت شرکت نرم‌افزارهای مدیریتی آبان با شما در ارتباط می‌باشم. همانطور که می‌دانید نرم‌افزارهای مدیریتی، نقش مهمی در روند پیشرفت و عملکرد سازمان‌ها و شرکت‌ها ایفا می‌کنند. نرم افزار داشبورد مدیریت، اطلاعات مهم شرکت‌ها و سازمان‌ها مانند اطلاعات مالی، اطلاعات کارکنان، اهداف و برنامه‌ها، اطلاعات مشتریان و مراجعه‌کنندگان و … را نگهداری و ارائه می‌کند. به همین دلیل است که نرم افزار داشبورد مدیریت، باید از سطح امنیتی بالایی برخوردار باشد تا به خوبی از اطلاعات را در برابر تهدیدات امنیتی محافظت کند. در ادامه ضمن بررسی معیارهای مهم در امنیت داشبورد مدیریت و حفاظت از اطلاعات، شما را با ویژگی‌های نرم‌افزار داشبورد مدیریت امن و مطمئن، آشنا می‌کنیم.

امنیت داشبورد مدیریت و حفاظت از اطلاعات
امنیت داشبورد مدیریت و حفاظت از اطلاعات

اطلاعات مهم داشبورد مدیریت، چه اطلاعاتی هستند؟


داشبورد مدیریت، محلی برای نگهداری و نمایش اطلاعات مهم مرتبط با سازمان یا کسب و کار است. این اطلاعات، برای مدیریت و کنترل فعالیت‌ها و عملکرد سازمان ضروری هستند و لازم است به صورت کاملا امن نگهداری شوند. در ادامه، مهم‌ترین اطلاعات موجود در داشبورد مدیریت را بررسی می‌کنیم.

اطلاعات مالی

داشبورد مدیریت، شامل بخش‌هایی برای نمایش وضعیت مالی سازمان یا شرکت است. اطلاعات مالی داشبورد مدیریت، میزان درآمد، هزینه‌ها، سود و زیان، بودجه و سایر داده‌های مالی را شامل می‌شود که این اطلاعات نشان می‌دهند سازمان از نظر اقتصادی در چه وضعیتی قرار دارد و عملکرد مالی آن چگونه است. حفظ و نگهداری اطلاعات مالی در برابر دسترسی و تغییرات غیرمجاز، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

اطلاعات مشتریان

بهبود روند ارتباط با مشتریان با داشبورد مدیریت، یکی از مزایای مهم این سیستم‌های مدیریتی است. اطلاعات مشتریان شامل اطلاعات شخصی، تاریخچه خرید یا دریافت خدمات، علاقه‌مندی‌ها و ترجیحات و تعاملات شرکت با مشتریان است. این اطلاعات در داشبورد مدیریت، برای بررسی وضعیت مشتریان مورد استفاده قرار می‌گیرند. هر شرکت یا کسب و کار، ملزم به حفظ اطلاعات شخصی مشتریان خود است و به همین دلیل امنیت داشبورد مدیریت باید مورد توجه مدیران باشد.

اطلاعات محصولات و خدمات

اطلاعات فروش محصولات و ارائه خدمات شامل تعداد و مقدار فروش، محصولات محبوب، کارایی تیم‌های فروش، سوابق ارائه خدمات و سایر اطلاعات است. این اطلاعات، در داشبورد مدیریت به صورت جدول و نمودار به نمایش در می‌آیند و به شما کمک می‌کند تا عملکرد فروش و ارائه خدمات را ارزیابی کنید و استراتژی‌های بهبود فروش و ارتقاء سطح خدمات را تعیین کنید.

اطلاعات عملکرد کارکنان

اطلاعات عملکرد کارکنان شامل ارزیابی عملکرد، مهارت‌ها و توانایی‌ها، حضور و غیاب و سایر مشخصات کارکنان است. از اطلاعات کارکنان، برای اهدافی مانند افزایش بهره‌وری تیم‌های فروش یا تیم‌های ارائه خدمات استفاده می‌شود و به مدیران کمک می‌کند تا عملکرد کارکنان را ارزیابی کرده و اقداماتی برای بهبود عملکرد آن‌ها انجام دهد.

اطلاعات تحلیلی

داده‌ها و اطلاعات تحلیلی شامل دیتاها، نمودارها، نتایج تحلیل‌ها و گزارش‌های مدیریتی است. این اطلاعات وضعیت کنونی، پیش بینی وضعیت آینده و تحلیل و بررسی عملکرد سازمان را ارائه می‌دهند.

هر سازمان و شرکتی متناسب با زمینه فعالیت، ممکن است اطلاعات مهم دیگری نیز داشته باشد. این اطلاعات در نرم افزار داشبورد مدیریت، نمایش داده می‌شوند و برای حفظ این اطلاعات، باید امنیت داشبورد مدیریت را در نظر داشت.

بررسی اطلاعات تحلیلی با نرم افزار داشبورد مدیریت
بررسی اطلاعات تحلیلی با نرم افزار داشبورد مدیریت

امنیت داشبورد مدیریت چه اهمیتی دارد؟


داشبورد مدیریت، یکی از سیستم‌های مهم در زمینه مدیریت سازمان‌ها و شرکت‌ها است. به همین دلیل، امنیت داشبورد مدیریت و حفاظت از اطلاعات باید به عنوان یکی از معیارهای مهم در تهیه این نرم افزارها، در نظر گرفته شود. در ادامه، چند مورد از ضرورت‌های امنیت داشبورد مدیریت را بررسی می‌کنیم.

حفظ حریم خصوصی

داشبورد مدیریت اطلاعات حساس و مهمی را درباره سازمان، مشتریان، کارکنان و فعالیت‌های سازمان ذخیره می‌کند. اگر امنیت داشبورد مدیریت در سطح مناسبی نباشد و این اطلاعات به آسانی در دسترس افراد مختلف قرار بگیرند، حریم خصوصی شرکت، کارکنان، مدیران و مشتریان در معرض خطر قرار می‌گیرد.

جلوگیری از دسترسی غیرمجاز

داشبورد مدیریت استراتژی‌ها، راهبردها، برنامه‌ها و سایر اطلاعات استراتژیک سازمان را ذخیره می‌کند. دسترسی غیرمجاز به این اطلاعات می‌تواند به سرقت اطلاعات، رقابت ناعادلانه و آسیب به برنامه‌های شرکت منجر شود. همچنین دسترسی غیرمجاز ممکن است باعث تغییرات غیرمجاز در اطلاعات، داده‌ها و تحلیل‌های موجود در داشبورد مدیریت شود. این مشکل نیز می‌تواند به بروز اشتباه در تصمیمگیری‌ها و عملکرد سازمان منجر شود.

حفظ قابلیت اطمینان و اعتماد

داشبورد مدیریت معمولا توسط افرادی مورد استفاده قرار می‌گیرد که جایگاه مدیریتی در سازمان دارند. اگر امنیت داشبورد مدیریت تضمین نشود، قابلیت اعتماد و اطمینان مجموعه تا حد زیادی کاهش پیدا می‌کند. در این شرایط، کارکنان و مشتریان اطمینان خود به سازمان و مدیران آن را از دست می‌دهند.

رعایت قوانین و مقررات

در بسیاری از کشورها، قوانین و مقرراتی وجود دارد که امنیت و حفظ اطلاعات حساس را برای سازمان‌ها الزامی می‌کنند. عدم رعایت این قوانین و مقررات می‌تواند سبب بروز جرایم و تخلفات قانونی شود و از این جهت، سازمان را درگیر مشکلات قانونی کند.

رعایت قوانین و مقررات
رعایت قوانین و مقررات

یک داشبورد مدیریت امن و مطمئن، چه ویژگی‌هایی دارد؟


در هنگام انتخاب نرم افزار داشبورد مدیریت، باید مطمئن شوید که نرم افزار مورد نظر از سطح امنیتی بالایی برخوردار است. یک داشبورد مدیریت امن و مطمئن، ویژگی‌هایی دارد که در ادامه آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

دسترسی محدود

دسترسی به داشبورد مدیریت باید محدود به افرادی باشد که با آن کار می‌کنند؛ مانند مدیران و کارکنان سازمان. به همین دلیل، این نرم افزار باید دارای سیستم ورود و احراز هویت ایمن و مطمئن باشد و امکان محدود کردن دسترسی و تعیین سطوح دسترسی نیز در آن وجود داشته باشد.

رمزنگاری و حفاظت از اطلاعات

اطلاعات موجود در داشبورد مدیریت باید به طور مطمئن رمزنگاری شده باشند. این ویژگی، در جلوگیری از دسترسی افراد غیرمجاز و سرقت اطلاعات حساس، اهمیت بسیار زیادی دارد. همچنین نرم افزار مورد نظر باید از تکنیک‌های حفاظتی مانند تفکیک داده‌ها، نمایش اطلاعات به صورت خلاصه و عدم نمایش اطلاعات حساس در محل‌های غیرضروری، بهره‌مند باشد.

آگاهی از تهدیدات امنیتی

نرم افزار داشبورد مدیریت باید به طور هوشمند بتواند تهدیدات امنیتی مختلفی که ممکن است سیستم را در معرض خطر قرار دهند، شناسایی کند. مثلا در صورت بروز مشکل امنیتی، هشدارهای امنیتی را به کاربر نمایش دهد؛ یا با مانیتورینگ فعالیت‌های مشکوک و ارائه گزارش‌های امنیتی کاربر را از هر گونه خطر آگاه سازد.

به‌روزرسانی و پشتیبانی

داشبورد مدیریت باید قابلیت اعمال تغییرات جدید و به‌روزرسانی‌های امنیتی را داشته باشد. تیم یا شرکت سازنده نرم افزار داشبورد مدیریت، باید پشتیبانی مناسبی برای نرم افزار خود ارائه دهند و به صورت دوره‌ای آن را به‌روز‌رسانی کنند. این به‌روز‌رسانی‌ها شامل کشف و رفع مشکلات امنیتی، اعمال تغییرات در سطوح دسترسی و به‌روزرسانی‌های امنیتی است.

ذخیره سازی امن

یکی دیگر از نکات مهم در امنیت داشبورد مدیریت و حفاظت از اطلاعات، ذخیره‌سازی امن داده‌ها است. داده‌ها و اطلاعات موجود در داشبورد مدیریت باید به طور مطمئن ذخیره و محافظت شوند. منظور از ذخیره‌سازی امن، تنها جلوگیری از سرقت داده‌ها نیست؛ بلکه داشبورد مدیریت باید به صورت دوره‌ای از داده‌ها نسخه پشتیبان تهیه کند تا در صورت بروز مشکل، اطلاعات مهم از دست نروند.

تست امنیتی

یکی از نکاتی که شرکت‌های ارائه دهنده سیستم‌های مدیریتی، در زمینه امنیت داشبورد مدیریت باید در نظر بگیرند، تست نرم افزار از نظر امنیت است. نرم افزار داشبورد مدیریت باید قبل از ارائه رسمی و استفاده، تست‌های امنیتی را بگذراند و به طور کامل مورد بازبینی قرار گیرد. این نکته برای اطمینان از عملکرد صحیح و امنیت سیستم بسیار مهم است.

تست امنیتی
تست امنیتی

آموزش و آگاهی کاربران

کاربرانی که در سازمان یا شرکت از داشبورد مدیریت استفاده می‌کنند، لازم است دوره‌هایی را برای فراگیری روش کار با نرم افزار بگذرانند. همچنین باید اطلاعات کافی در زمینه مقابله با تهدیدات امنیتی، به کاربران ارائه شود.

شرکت آبان سیستم پارس، یکی از شرکت‌هایی است که در زمینه ارائه نرم افزارهای مدیریتی، سابقه درخشانی دارد. نرم افزار داشبورد مدیریت صدف یکی از محصولات این شرکت است که با گواهی امنیتی افتا ارائه می‌شود. این گواهی، بالاترین استانداردهای امنیتی را شامل می‌شود و درباره استفاده از یک نرم افزار امن و مطمئن، به شما اطمینان می‌دهد.

سوالات متداول


داشبورد مدیریت دارای چه اطلاعات مهمی است؟

داشبورد مدیریت دارای اطلاعات مهم شرکت‌ها و سازمان‌ها مانند اطلاعات مالی، اطلاعات کارکنان، اهداف و برنامه‌ها، محصولات و خدمات، اطلاعات مشتریان و مراجعه‌کنندگان، عملکرد کارکنان و … است.

چرا نرم‌افزار داشبورد مدیریت باید از امنیت برخوردار باشد؟

زیرا این نرم‌افزار یکی از سیستم‌های مهم در زمینه مدیریت سازمان‌ها و شرکت‌ها است و اطلاعات مهمی را دربر دارد. از دلایل مهم برای امنیت داشبورد مدیریت موارد زیر است:

 • حفظ حریم خصوصی
 • جلوگیری از دسترسی غیرمجاز
 • حفظ قابلیت اطمینان و اعتماد
 • رعایت قوانین و مقررات

ویژگی‌های داشبورد مدیریت امن و مطمئن چیست؟

 • دسترسی محدود
 • رمزنگاری و حفاظت از اطلاعات
 • آگاهی از تهدیدات امنیتی
 • به‌روزرسانی و پشتیبانی
 • ذخیره سازی امن
 • تست امنیتی
 • آموزش و آگاهی کاربران

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا