استفاده از داشبورد در مدیریت منابع انسانی

با سلام خدمت شما همراهان محترم و عزیز. زهرا ایزدی هستم که در تیم سها، از بخش تولید محتوای وب سایت شرکت نرم‌افزارهای مدیریتی آبان با شما در ارتباط می‌باشم. مدیریت منابع انسانی، در عملکرد سازمان‌ها و شرکت‌ها نقشی کلیدی ایفا می‌کند. با توجه به اینکه در محیط‌های کاری امروزی، اهمیت تصمیم‌گیری‌های مبتنی بر داده‌ها روز‌به‌روز بیشتر می‌شود، بسیاری از سازمان‌ها به رویکردی مبتنی بر داده در روند مدیریت بخش‌های مختلف روی می‌آورند. مدیران سازمان‌ها متوجه شده‌اند که یکی از بزرگترین دارایی‌های آن‌ها منابع انسانی است و مدیریت استراتژیک کارمندان برای دستیابی به اهداف سازمان، بسیار اهمیت دارد. داشبورد مدیریت یکی از ابزارهای مبتنی بر داده است که به مدیران امکان می‌دهد تا منابع انسانی خود را بهتر مدیریت کنند. در ادامه ضمن بررسی تعریف و روند مدیریت منابع انسانی، مزایای داشبورد منابع انسانی را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

استفاده از داشبورد مدیریت در مدیریت منابع انسانی
استفاده از داشبورد مدیریت منابع انسانی

منظور از منابع انسانی چیست؟


منابع انسانی (Human Resources یا HR) به همه افرادی گفته می‌شود که در یک سازمان یا شرکت کار می‌کنند. این افراد کارکنان، مدیران و هر فردی که وظیفه‌ای در سازمان دارد را شامل می‌شوند. نیروی انسانی طی مجموعه‌‌ای از فرآیندها، استراتژی‌ها و فعالیت‌هایی که برای حفظ و بهبود عملکرد کارکنان انجام می‌شود، مدیریت می‌شوند. این فرآیندها شامل استخدام و جذب نیروی کار، آموزش و افزایش مهارت، ارزیابی عملکرد، مدیریت روابط کاری، طراحی سیستم‌های پاداش و مزایا و ایجاد فضای کار سالم و موثر است. هدف اصلی از مدیریت منابع انسانی در سازمان‌ها و شرکت‌ها بهبود عملکرد کارکنان، افزایش رضایت شغلی، ارتقاء مهارت‌ها و توانمندی‌ها، ایجاد فرهنگ سازمانی مثبت و رشد سازمانی است.

منابع انسانی چیست؟
Human Resources چیست؟

داشبورد مدیریتی منابع انسانی چیست؟


یکی از ابزارهای مدیریتی در سازمان‌ها و شرکت‌ها، داشبورد مدیریتی منابع انسانی است که می‌تواند شاخص‌های کلیدی عملکرد (KPI) و دیگر اطلاعات مربوط به نیروی انسانی را به نمایش بگذارد. داشبورد مدیریت پروژه‌ها و منابع انسانی، می‌تواند یک نرم افزار مستقل باشد. همچنین می‌توان در نرم افزار داشبورد مدیریت، داشبوردهایی برای مدیریت منابع انسانی تعریف کرد.

یکی از مزایای مهم داشبورد منابع انسانی، ترکیب داده‌های مدیریت نیروی انسانی از چند پایگاه داده و منبع‌های مختلف است. با استفاده از این مزایا، مدیران می‌توانند یک خلاصه سریع از وضعیت سازمان را بدون نیاز به جستجو در چند پایگاه داده یا سیستم‌های مختلف ببینند.

داشبوردهای مدیریت منابع انسانی
داشبوردهای مدیریت منابع انسانی

داشبورد منابع انسانی به چه منظوری استفاده می‌شود؟


داشبوردها ابزارهایی فراتر از یک ابزار ارتباطی هستند. این ابزارها، در سازمان‌ها برای ارائه یک درک بهتر از وضعیت گذشته، حال و آینده سازمان به مدیران استفاده می‌شوند. اطلاع از وضعیت سازمان به مدیران امکان می‌دهد تا به طور موثر‌تر اهداف جدید را تعیین کنند و پیشرفت خود را در راستای آن اهداف ارزیابی کنند.

داشبوردهای مدیریت می‌توانند شاخص‌های مربوط به زمینه‌های مدیریت منابع انسانی را نمایش دهند. به عنوان مثال، یک داشبورد مدیریت می‌تواند وضعیت حضور و غیاب کارکنان را نمایش دهد تا یک دید کلی از میزان حضور آن‌ها در محل کار ارائه دهد. داشبورد تعاملی به کاربران اجازه می‌‌دهد تا سطح بالاتری از جزئیات را مشاهده کنند و وضعیت افراد سازمان را بر اساس مکان، بخش یا شیفت کاری ببینند. این ابزارهای تجزیه و تحلیل می‌تواند درک کاملی از وضعیت کلی نیروی انسانی سازمان به مدیران بدهند.

انواع داشبورد مدیریت منابع انسانی


داشبوردهای مدیریت منابع انسانی می‌توانند برای برآورده کردن نیازهای خاص سازمان‌ها، سفارشی‌سازی شوند و از معیارها و شاخص‌های مختلف برای تحقق اهداف گوناگون استفاده کنند. برخی از نمونه‌های رایج داشبورد مدیریتی منابع انسانی، عبارتند از:

داشبورد KPI منابع انسانی

این نوع داشبورد معیارهای کلیدی عملکرد (KPI) منبع‌های انسانی را ردیابی می‌کند. این KPIها شامل تعداد کارکنان، میزان پیشرفت و مهارت، حضور و غیاب، حقوق و … می‌شوند.

داشبورد عملکرد

داشبورد عملکرد به شما امکان می‌دهد عملکرد کارکنان و تیم‌ها را بر اساس معیارهایی مانند حضور و غیاب، سابقه کار، میانگین ساعت اضافه کاری، بهره‌وری و … بررسی کنید و معیارهای مشخصی برای ارزیابی عملکرد هر فرد در اختیار داشته باشید.

داشبورد استخدام

این داشبورد معیارهای مربوط به استخدام را بررسی می‌کند. این معیارها شامل تعداد افراد مورد نیاز، هزینه مورد نیاز برای استخدام کارکنان جدید، ساعت و شیفت کاری و … می‌شود.

داشبورد آماری

این داشبوردها صرفا برای اندازه‌گیری و مشاهده آمار منبع‌های انسانی مورد استفاده قرار می گیرند. این اطلاعات، می‌توا‌ند شامل سن کارکنان، جنسیت آن‌ها، میزان حقوق دریافتی، سابقه کاری، رتبه شغلی و … باشد.

داشبورد آموزش

این داشبورد بر معیارهای آموزش و افزایش مهارت کارکنان مانند هزینه آموزش، تعداد کارکنان آموزش دیده و میزان رضایت کارکنان و مدیران تمرکز دارد.

هر کدام از این داشبوردها، یک جنبه خاص از روند مدیریت منابع و نیروی انسانی را برای مدیران آسان‌تر و کارآمدتر می‌کند. برخی از نرم‌افزارهای داشبورد مدیریت، چند مورد از این داشبوردها را به طور همزمان برای شما فراهم می‌کنند. همچنین نرم افزارهایی که امکان ایجاد و شخصی‌سازی داشبوردها را دارند، به شما کمک می‌کنند که بر اساس داده‌های موجود، داشبورد مدیریت منابع انسانی مورد نیاز خود را ایجاد کنید.

انواع داشبورد مدیریت منابع انسانی
انواع داشبورد مدیریت نیروی انسانی

مزایای استفاده از داشبورد مدیریتی منابع انسانی


استفاده از داشبورد مدیریت در مدیریت منابع انسانی، مزایای مختلفی برای مدیران سازمان‌ها و کسب و کارها به دنبال دارد. در ادامه به بررسی مزایای استفاده از داشبورد مدیریت در مدیریت منابع انسانی می‌پردازیم.

بهبود تصمیم گیری در زمینه مدیریت منابع انسانی

یکی از مهم‌ترین مزایای داشبورد جهت مدیریت، به تصویر کشیدن شاخصه‌های مربوط به نیروی انسانی است. داشبورد مدیریت منابع انسانی، ابزارهای مختلفی را برای به تصویر کشیدن و بصری‌سازی داده‌ها ارائه می‌دهد. این ابزارها می‌توانند در زمینه تحلیل داده‌ها و تصمیم‌گیری در زمینه استراتژی‌های منابع انسانی، بسیار کاربردی باشند. ابزارهای به تصویر کشیدن داده‌ها در داشبوردهای مدیریت، شامل نمودارهای میله‌ای، دایره‌ای، ستونی، گراف، جدول و … می‌شود.

پیش‌بینی و برنامه‌ریزی

پیش‌بینی روندهای مختلف در زمینه کارکنان، یکی دیگر از مزایای داشبورد مدیریت منابع انسانی است. مدیران می‌توانند بر اساس پیش‌بینی روندهای مدیریت منابع انسانی، در این زمینه برنامه‌ریزی کنند. این برنامه‌ریزی شامل تخصیص منابع، استخدام افراد جدید، آموزش کارکنان و سایر فعالیت‌های مرتبط با مدیریت منابع انسانی است.

برقراری ارتباط بهتر

داشبورد مدیریت، می‌تواند اطلاعات مهم را بین بخش‌های مختلف سازمان به اشتراک بگذارد. وقتی همه افراد سازمان، در سریع‌ترین زمان به اطلاعات مختلف دسترسی داشته باشند، می‌توانند وظایف خود را بهتر انجام دهند. به این ترتیب، بازدهی عملکرد منبع‌های انسانی به میزان قابل قبولی بهبود می‌یابد.

افزایش بهره‌وری

با مشاهده داده‌های کلیدی مربوط به منبع‌های انسانی در داشبورد مدیریت، می‌توانید به راحتی شاخص‌های کلیدی عملکرد (KPI) کارکنان را بررسی کنید و روندهای بهبود آن‌ها را پیگیری کنید. به این ترتیب، می‌توانید عملکرد سازمان را به بهترین شکل بهبود و ارتقا دهید. کسب‌وکارها می‌توانند با استفاده از داشبورد مدیریت و داده‌های دقیق آن، برنامه‌هایی برای افزایش بهره‌وری تیم‌های فروش تدوین کنند.

دریافت گزارشات مختلف

با داشبورد مدیریت، گزارشات مربوط به نیروی انسانی را در زمان کوتاهی دریافت می‌کنید. می‌توان این گزارشات را به مدیران و کارکنان بخش‌های مختلف سازمان ارائه داد تا ضمن بررسی وضعیت افراد سازمان، بهترین تصمیمات درباره منبع‌های انسانی گرفته شود.

دریافت گزارشات مختلف
دریافت گزارشات مختلف

مدیریت فضای کاری و پروژه‌ها

داشبورد مدیریت، در زمینه مدیریت فضای کاری سازمان بسیار مفید و موثر است. با استفاده از داشبورد مدیریت، می‌توان بخش‌های مختلف سازمان را به طور دقیق نظارت کرد و نظم و هماهنگی را در سازمان افزایش داد. یکی دیگر از مزایای داشبورد مدیریت، مدیریت پروژه‌ها به شکل اصولی و درست است. بنابراین، امکان تعریف اهداف پروژه، نیازمندی‌های مالی، منابع انسانی، روند انجام و … را در داشبورد مدیریت، تعریف و مدیریت کنند.

افزایش شفافیت

معیارها و داده‌های داشبورد مدیریت، تصویر واضحی از شرایط نیروی انسانی و افراد سازمان ارائه می‌دهد. بنابراین، با استفاده از داشبورد مدیریت در مدیریت نیروی انسانی، هیچ ابهامی در سازمان وجود نخواهد داشت و شفافیت در بخش‌های مختلف سازمان، افزایش خواهد یافت. این مسئله، اعتماد و اطمینان کارکنان به سازمان و مدیران را افزایش می‌دهد.

شناسایی مشکلات و ریسک‌ها

داشبورد مدیریت منابع انسانی به شما کمک می‌کند تا مشکلات و ریسک‌های مربوط به کارکنان و کارمندان را شناسایی و مدیریت کنید. این موضوع فقط مربوط به یافتن خطاها و مشکلات در سازمان نیست، بلکه شیوه جلوگیری از بروز این مشکلات و همچنین نحوه برخورد با مشکلات در صورت بروز را نیز شامل می‌شود. در داشبورد مدیریت، تمام معیارها و گزارشات مهم در دسترس شماست و به این ترتیب، قادر خواهید بود تا این داده‌ها را از جنبه‌های مختلف بررسی کنید و در صورت نیاز، تغییراتی را در روند مدیریت منابع انسانی اعمال کنید.

شرکت آبان سیستم پارس، ابزارهای مختلفی را در زمینه مدیریت سازمان و کسب‌وکار در اختیار مدیران قرار می‌دهد. از مهم‌ترین محصولات شرکت آبان سیستم، می‌توان نرم افزار ارزیابی عملکرد سازمان، نرم افزار هوش تجاری و همینطور نرم افزار داشبورد مدیریت را نام برد که همه این نرم افزارها، با برند صدف ارائه می‌شوند. این ابزارها در کنار هم، می‌توانند در بهبود روند مدیریت منابع انسانی بسیار مفید و موثر باشند.

سوالات متداول


هدف اصلی از مدیریت منابع و نیروی انسانی در سازمان‌ها چیست؟

نیروی انسانی طی مجموعه‌‌ای از فرآیندها، استراتژی‌ها و فعالیت‌هایی که برای حفظ و بهبود عملکرد کارکنان انجام می‌شود، مدیریت می‌شوند. هدف اصلی از مدیریت منابع و نیروهای انسانی در سازمان‌ها و شرکت‌ها بهبود عملکرد کارکنان، افزایش رضایت شغلی، ارتقاء مهارت‌ها و توانمندی‌ها، ایجاد فرهنگ سازمانی مثبت و رشد سازمانی است.

داشبورد مدیریتی منابع انسانی چیست؟

یکی از ابزارهای مدیریتی در سازمان‌ها و شرکت‌ها است که می‌تواند شاخص‌های کلیدی عملکرد (KPI) و دیگر اطلاعات مربوط به نیروی انسانی را به نمایش بگذارد. با استفاده از این ابزار می‌توان داده‌های مدیریت نیروی انسانی از چند پایگاه داده و منبع‌های مختلف را ترکیب کرد.

انواع داشبورد مدیریت منابع انسانی چیست؟

 • KPI منابع انسانی
 • عملکرد
 • استخدام
 • آماری
 • آموزش

استفاده از داشبورد مدیریتی منابع انسانی چه مزایایی دارد؟

 • بهبود تصمیم گیری در زمینه مدیریت
 • پیش‌بینی و برنامه‌ریزی
 • برقراری ارتباط بهتر
 • افزایش بهره‌وری
 • دریافت گزارشات مختلف
 • مدیریت فضای کاری و پروژه‌ها
 • افزایش شفافیت
 • شناسایی مشکلات و ریسک‌ها

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا