آیا با ابزارهای هوش تجاری و کاربردهای آن آشنایی دارید؟ ابزارهای هوش تجاری، افزارهای آنلاین و آفلاینی هستند که در زمینه هوش تجاری (Business Intelligence) مورد استفاده قرار می‌گیرند. مفهوم هوش تجاری، به روندها و راهکارهایی اشاره دارد که به مدیران سازمان‌ها، شرکت‌ها و کسب‌ و کارها کمک می‌کند تا بر اساس داده‌های قابل اطمینان، تصمیمات آگاهانه‌ای بگیرند. ابزارهای هوش تجاری، این روند را برای مدیران بسیار آسان می‌کنند. بهره گیری از نرم افزار هوش تجاری مزایای زیادی را برای سازمان‌ها و کسب‌وکارها به دنبال دارد. در ادامه به بررسی نرم افزار هوش تجاری و مزایای استفاده از آن می‌پردازیم و چند مورد از بهترین ابزارهای هوش تجاری را معرفی می‌کنیم.

برترین ابزار‌های هوش تجاری برای تحلیل داده‌های کسب و کار
برترین ابزار‌های هوش تجاری برای تحلیل داده‌های کسب و کار

آشنایی با ابزار هوش تجاری


قبل از بررسی بهترین ابزارهای هوش تجاری، ابتدا به بررسی مفهوم ابزار هوش تجاری می‌پردازیم. ابزار هوش تجاری یا BI Tool یک نرم‌افزار کاربردی است که حجم زیادی از داده‌ها را از منابع داخلی و خارجی سازمان مانند نشریات، کتاب‌ها، اسناد، فایل‌ها، ایمیل‌ها، تصاویر، ویدئوها و … جمع‌آوری و پردازش می‌کند. این ابزارها روش‌های مفیدی را برای پردازش داده‌ها ارائه می‌دهند. علاوه بر این، ابزارهای هوش تجاری به مدیران سازمان‌ها و کسب‌وکارها اجازه می‌دهند تا قبل از تحلیل داده‌ها، آن‌ها را آماده‌سازی، منظم و یکپارچه کنند تا داشبوردها، گزارش‌ها و پروفایل‌های داده را بر اساس آن‌ها توسعه دهند.

به این ترتیب با استفاده از این ابزار، توانایی تصمیم گیری مدیران و کارکنان در شرایط مختلف بهبود پیدا می‌کند. همچنین از طریق این نرم افزارها می‌توان پتانسیل‌های درآمدزایی در آینده را شناسایی کرد، فرصت‌های جدید رشد و توسعه را پیدا نمود، کارایی و عملکرد تجاری مجموعه را بهبود داد، روند بازار را تفسیر کرد و مزایای دیگری را نیز برای شرکت و سازمان به ارمغان آورد.

آشنایی با ابزار هوش تجاری
آشنایی با ابزار هوش تجاری

اهمیت استفاده از ابزارهای هوش تجاری


یکی از سوالاتی که احتمالا برای شما هم ایجاد شده، این است که چرا از ابزارهای هوش تجاری استفاده می‌شود؟ به‌طور‌کلی، ابزارهای هوش تجاری برای ایجاد گزارش‌های مبتنی بر داده‌های مختلف استفاده می‌شوند. البته می‌توان این نرم افزارها را با نرم‌افزارهای تحلیل داده دیگر نیز ترکیب کرد. این نرم‌افزارها شامل برنامه‌های گزارش‌دهی سازمانی، هوش تجاری بلادرنگ (Real-time)، پردازش تحلیلی آنلاین (OLAP)، هوش تجاری عملیاتی، هوش تجاری متن‌باز و … می‌شود. علاوه بر این، ابزارهای هوش تجاری شامل نرم‌افزارهای بصری‌سازی داده با استفاده از ابزارها و نمودارهای مختلف هستند که می‌توان از آن‌ها برای ایجاد پروفایل‌ها و داشبوردهایی استفاده کرد که KPI‌ها و معیارهای تجاری را نمایش می‌دهند. علاوه بر این، به تصویر کشیدن داده‌ها، در ایجاد تصویری قابل فهم از داده‌ها به مدیران و کارکنان سازمان‌ها کمک می‌کند.

آشنایی با بهترین نرم افزارهای هوش تجاری


ابزارهای زیادی در زمینه هوش تجاری ارائه شده‌اند که هر کدام از آن‌ها، قابلیت‌های خاصی را برای کاربران فراهم می‌کنند. در ادامه، شما را با چند مورد از نرم افزارهای هوش تجاری جدید آشنا می‌کنیم.

ابزار هوش تجاری Microsoft Power BI

مایکروسافت پاور بی آی (Microsoft Power BI) یکی از محبوب‌ترین ابزارهای هوش تجاری است که توسط شرکت مشهور مایکروسافت ارائه می‌شود. این ابزار، یک نرم افزار قابل دانلود است و شما می‌توانید آن را به صورت ابری یا بر روی یک سرور خاص اجرا کنید. همگام سازی این ابزار با منابعی مانند فیس بوک، اوراکل و … به شما اجازه می‌دهد تا گزارش‌ها و داشبوردها را در عرض چند دقیقه آماده کنید. این ابزار دارای قابلیت‌های هوش مصنوعی داخلی، ادغام با اکسل و اتصال داده‌ها از منابع مختلف است و رمزگذاری سرتاسری داده‌ها (end-to-end) و همچنین، نظارت بر دسترسی بلادرنگ (real-time) را ارائه می‌دهد.

ابزار هوش تجاری Sisense

ابزار Sisense یک پلتفرم هوش تجاری کاربر پسند است که بر روی آسان‌تر شدن و سرعت بخشیدن به امور مختلف تمرکز می‌کند. با استفاده از این ابزار، می‌توانید اطلاعات را از منابعی مانند Google Analytics ،Salesforce و … استخراج کنید. فناوری in-chip در این ابزار، امکان پردازش سریع‌تر داده را نسبت به سایر ابزارها فراهم می‌کند. یکی از ویژگی‌های کلیدی ابزار Sisense، امکان سفارشی‌سازی خدمات بر حسب نیازهای شرکت یا سازمان است. این ابزار همچنین دارای قابلیت drag and drop است که کار با آن را برای شما بسیار ساده‌تر می‌کند. قابلیت‌های ابزار Sisense به شما اجازه می‌دهد تا گزارشات و داشبوردهای داده را با کارکنان سازمان خود و همچنین افراد دیگر خارج از سازمان به اشتراک بگذارید.

ابزار هوش تجاری Tableau

ابزار Tableau یکی از محبوب‌ترین و ساده‌ترین ابزارهای هوش تجاری است که امروزه در سازمان‌ها استفاده می‌شود. بسیاری از برنامه‌های هوش تجاری، وابسته به Tableau هستند و همین امر سبب شده است تا این ابزار در لیست بهترین ابزارهای هوش تجاری قرار بگیرد. این ابزار یکپارچه امکان ایجاد گزارش‌های اختصاصی و داشبوردهای کاربردی را برای همه کاربران (حتی کاربران مبتدی) فراهم می‌کند. علاوه بر این، ابزار Tableau مجموعه‌ای متنوع از ابزارهای نمایش گرافیکی با سرعت پاسخگویی بالا و طراحی جذاب را ارائه می‌دهد. این ابزار به طور کلی، دو کار مهم یعنی جمع آوری داده‌ها و تحلیل داده‌ها را انجام می‌دهد. ابزار Tableau داده‌ها را از منابع مختلفی مانند برنامه‌های صفحه گسترده (مانند اکسل) و برنامه‌های ابری جمع آوری می‌کند. این نرم افزار هوش تجاری در زمینه‌های مختلفی از جمله بانکداری، تولید، آموزش، فروش، ارتباطات و … استفاده می‌شود.

ابزار های هوش تجاری Tableau
هوش تجاری Tableau

ابزار هوش تجاری QlikSense

این ابزار، یک ابزار هوش تجاری است که از قابلیت‌های تجزیه و تحلیل داده‌ها پشتیبانی می‌کند. از ویژگی‌های این ابزار می‌توان به داشبوردهای مختلف، ابزارهای تجزیه و تحلیل سفارشی و … اشاره کرد. این ابزار رابط کاربری ساده و کاربرپسندی را با بهینه‌سازی برای صفحه لمسی ارائه می‌دهد که آن را برای استفاده در گوشی هوشمند و تبلت بسیار مناسب می‌کند. همچنین قابلیت‌های هوش مصنوعی پیشرفته و پلتفرم‌های ابری نیز در این سیستم پشتیبانی می‌شوند. قابلیت جستجوی تحلیلی در ابزار هوش تجاری QlikSense به کاربران اجازه می‌دهد تا پاسخ سوالات خود را پیدا کنند؛ به این ترتیب، کاربران مبتدی نیز می‌توانند به خوبی از آن استفاده کنند.

ابزار هوش تجاری Dundas BI

ابزار Dundas BI یک ابزار هوش تجاری مبتنی بر مرورگر است که حدود 25 سال سابقه فعالیت دارد. این ابزار نیز مانند ابزار Tableau از قابلیت drag and drop پشتیبانی می‌کند. به این ترتیب، کاربران می‌توانند بدون نیاز به دانش فنی و تخصصی، داده‌های خود را تحلیل کنند. این ابزار، با برخورداری از داشبوردهای تعاملی، قابلیت گزارش گیری و تجزیه و تحلیل‌های بصری، به عنوان یک سیستم ساده و انعطاف‌پذیر شناخته می‌شود. Dundas BI از زمان آغاز فعالیت در سال 1992، تبدیل به یک پلتفرم کامل تجزیه و تحلیل داده شده است که می‌توانند با جدیدترین ابزارهای هوش تجاری رقابت کند.

ابزار هوش تجاری Domo

این ابزار به عنوان یک ابزار عالی برای تجزیه و تحلیل داده‌ها شناخته می‌شود که می‌توان آن را به عنوان یک گزینه قدرتمند برای مدیریت همه انواع داده‌ها معرفی کرد. این ابزار نسبت به سایر ابزارها، از بیشترین تعداد پلتفرم‌های قابل پشتیبانی جهت اتصال داده‌ها بهره می‌برد. در این ابزار، یک اپلیکیشن استور اختصاصی وجود دارد که از طریق آن می‌توانید تمام API‌های موردنیاز خود را برای برقراری ارتباط با پلتفرم‌های مختلف پیدا کنید.

ابزارهای هوش تجاری Domo
ابزار هوش تجاری Domo

با اتصال داده‌های مهم کسب و کار به این پلتفرم، مدیریت آن‌ها به راحتی انجام خواهد شد. ابزار Magic ETL در Domo دارای رابط کاربری آسان با قابلیت drag and drop است و به مدیران اجازه می‌دهد تا داده‌های خود را برای تحلیل آماده کنند، روابط مختلف را در داده‌ها برقرار کنند و بدون نیاز به دانش فنی درباره پایگاه‌های داده (SQL)، داده‌های خود را فیلتر کنند. با کمک قابلیت Beast Mode در این سیستم، می‌توان محاسبات مختلفی را روی داده‌ها انجام داد. علاوه بر این ویژگی‌ها، این ابزار دارای سرعت عملکرد بالایی است، به طوری که بعد از اتصال داده ها، نمودارها و داشبوردها در کمترین زمان آماده می‌شوند.

ابزارهایی که تا کنون معرفی کردیم، پلتفرم‌های خارجی هستند. بسیاری از کاربران، به دلیل مسائلی مانند عدم آشنایی کافی با زبان انگلیسی یا نداشتن تجربه کار با این ابزارها، امکان استفاده از ابزارهای هوش تجاری خارجی را ندارند. به همین دلیل، در ادامه قصد داریم شما را با بهترین نرم افزار هوش تجاری ایرانی آشنا کنیم.

نرم افزار هوش تجاری صدف

نرم افزار هوش تجاری صدف، بهترین نرم افزار هوش تجاری ایرانی است که تمام قابلیت‌های پلتفرم‌های خارجی را با زبان فارسی در اختیار شما قرار می‌دهد. این نرم افزار، محصولی از شرکت آبان سیستم است و راهکاری عالی برای تجزیه و تحلیل تغییرات رقابتی به شمار می‌آید. این نرم افزار هوش تجاری، علاوه بر تجزیه و تحلیل شاخص‌های کلیدی عملکرد سازمان، امکان بررسی محرک‌های برون سازمانی را نیز در اختیار شما قرار می‌دهد. نرم افزار هوش تجاری صدف، از گواهینامه افتا برخوردار است که به شما درباره استفاده از یک نرم افزار استاندارد، ایمن و باکیفیت اطمینان می‌دهد.

شرکت آبان سیستم پارس، انواع دیگری از نرم‌افزارهای سازمانی را با هدف کمک به مدیریت بهتر سازمان‌ها و شرکت‌ها ارائه می‌دهد. از جمله این نرم افزارها می‌توان به نرم افزار ارزیابی عملکرد سازمان و نرم افزار داشبورد مدیریت اشاره کرد که قابلیت اتصال و تبادل داده‌های مختلف با نرم افزار هوش تجاری صدف را نیز دارند. به این ترتیب، مجموعه کاملی از نرم افزارهای مدیریتی در اختیار مدیران سازمان‌ها و شرکت‌ها خواهد بود.

سوالات متداول


مفهوم ابزار هوش تجاری چیست؟

BI Tool یا ابزار هوش تجاری یک نرم‌افزار کاربردی است که حجم زیادی از داده‌ها را از منابع داخلی و خارجی سازمان مانند نشریات، کتاب‌ها، اسناد، فایل‌ها، ایمیل‌ها، تصاویر، ویدئوها و … جمع‌آوری و پردازش می‌کند.

ابزار هوش تجاری چه قابلیت‌هایی دارد؟

 • ارائه روش‌های مفید برای پردازش داده‌ها
 • بهبود توانایی تصمیم گیری مدیران و کارکنان در شرایط مختلف
 • شناسایی پتانسیل‌های درآمدزایی در آینده
 • پیدا نمودن فرصت‌های جدید رشد و توسعه
 • بهبود کارایی و عملکرد تجاری مجموعه
 • تفسیر روند بازار

بهترین نرم افزارهای هوش تجاری چیست؟

 • Microsoft Power BI: یک نرم افزار قابل دانلود است و شما می‌توانید آن را به صورت ابری یا بر روی یک سرور خاص اجرا کنید و دارای قابلیت‌های هوش مصنوعی داخلی، ادغام با اکسل و اتصال داده‌ها از منابع مختلف است.
 • Sisense: یک پلتفرم هوش تجاری کاربرپسند است که بر روی آسان‌تر شدن و سرعت بخشیدن به امور مختلف تمرکز می‌کند.
 • Tableau: این ابزار به طور کلی، دو کار مهم یعنی جمع آوری داده‌ها و تحلیل داده‌ها را انجام می‌دهد و به صورت یکپارچه امکان ایجاد گزارش‌های اختصاصی و داشبوردهای کاربردی را برای همه کاربران (حتی کاربران مبتدی) فراهم می‌کند.
 • QlikSense: یک ابزار هوش تجاری است که از قابلیت‌های تجزیه و تحلیل داده‌ها پشتیبانی می‌کند.
 •  Dundas BI: مبتنی بر مرورگر است که حدود 25 سال سابقه فعالیت دارد. این ابزار قابلیت گزارش گیری و تجزیه و تحلیل‌های بصری، به عنوان یک سیستم ساده و انعطاف‌پذیر را دارا می‌باشد.
 • Domo: یک گزینه قدرتمند برای مدیریت همه انواع داده‌ها است. این ابزار نسبت به سایر ابزارها، از بیشترین تعداد پلتفرم‌های قابل پشتیبانی جهت اتصال داده‌ها بهره می‌برد.
 • نرم افزار هوش تجاری صدف: این نرم افزار هوش تجاری، محصولی از شرکت آبان سیستم است که تمام قابلیت‌های پلتفرم‌های خارجی را با زبان فارسی در اختیار شما قرار می‌دهد و راهکاری عالی برای تجزیه و تحلیل تغییرات رقابتی به شمار می‌آید.

پیمایش به بالا